هاوینگ چیست؟ و چیکار میکند؟

هاوینگ چیست؟

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

حفظ ارزش!

یکی از مشکلاتی که ارزهای فیات با آن روبرو میباشد نداشتن محدودیت در چاپ کردن آن توسط بانک مرکزی و باعث تورم و کاهش ارزش پول میشود؛ در شبکه بیت کوین نیز چون کاربردی همانند پول دارد و با توجه به قضیه عرضه و تقاضا باید این ارزش و کمیاب بودن بیت کوین حفظ شود. همانطور که طلا سالیان سال به عنوان پشتوانه استفاده بیت کوین نیز برای بقای خود باید کمیاب بودن خود را همانند طلا که منابع طبیعی آن محدود است، حفظ بکند.

هاوینگ چیست؟

در شبکه بیت کوین به ازای هر بلوک برای ماینر ها مقدار مشخصی پاداش مشخص شده است که این مقدار پاداش هر چهار سال نصف میشود و به این پروسه هاوینگ (halving) گفته میشود.

هاوینگ چه زمانی اتفاق میوفتد؟

این زمان چهار سال به این صورت است که به ازای هر 210 هزار بلاکی که ساخته بشود هاوینگ اتفاق میوفتد و از آنجایی که زمان ساخته شدن هر بلاک تقریبا ده دقیقه میباشد با یک حساب سرانگشتی میتوانیم بگوییم تقریبا هر چهار سال این اتفاق میوفتد؛ البته در این زمینه سایت هایی از جمله BitCoinclock هستند که آمار دقیق هاوینگ بعدی را نمایش میدهند.

آیا هاوینگ در قیمت بیت کوین تاثیر دارد؟

پروسه هاوینگ موضوعی است که از پیدایش بیت کوین وجود داشته است و همگان با آن آشنا هستند و اتفاق غیر منتظره ای نیست به همین دلیل در پروسه هاوینگ کوتاه مدت تجربه ثابت کرده است که تاثیر شدیدی بر روی قیمت بیت کوین نزاشته ولی در دراز مدت به طور کلی پروسه هاوینگ باعث حفظ ارزش بیت کوین و کمیاب ماندن این رمزارز با ارزش میباشد.

آیا هاوینگ به ضرر ماینرها میباشد؟

برای پاسخ به این سوال اینگونه جواب میدهیم که بیت کوین مانند طلا میباشد و طلا نیز به عنوان یکی از منابع طبیعی کره زمین محدود بوده و هرچه منابع بیشتری از آن استخراج شود استخراج منابع باقی مانده سخت تر و سخت تر میشود؛ بیت کوین نیز مقدار مشخص و محدودی دارد (به طور کلی 21 میلیون بیت کوین در دنیا وجود دارد) حال برای این که این مقدار به زودی تمام توسط ماینر ها تمام نشود آن را با استفاده از هاوینگ کمیاب میکنند در نتیجه ارزش آن حفظ و مقدار آن نیز نا محدود نبوده پس این تعادل باعث پیشرفت شبکه به صورت متعادل میشود.

کلام آخر

پروسه هاوینگ اتفاق جدید و فرای انتظار کاربران شبکه نبوده و به عنوان یک پروسه طبیعی از طرف کاربران پذیرفته شده است که باعث تشنج در بازار و قیمت بیت کوین نشده و فقط ارزش آن را حفظ میکند.

 


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر