مکانیزم اجماع چیست؟

همه چیز راجع به مکانیزم اجماع

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

مکانیزم های اجماع

ماینر ها در فرآیند ماینینگ از الگو ها و توابعی استفاده میکنند که به این مکانیزم ها مکانیزم های اجماع گفته میشود.

در واقع در شبکه های بلاک چین هیچ تراکنشی اعتبار ندارد مگر آنکه ماینر ها بروی آن کار بکنند و برای تایید آن تراکنش به توافق برسند تا آن تراکنش معتبر بشود.

هر تراکنش در بلاک‌چین ها هنگامی اعتبار پیدا میکند که اعضای دیگر شبکه بر سر اعتبار آن با هم به توافق برسند این جمله به این معنی میباشد که هر تراکنش در شبکه که توسط یکی از اعضای شبکه یا همان node ها انجام میشود باید یک سری معادلات و توابع را حل کند و به دیگر اعضای شبکه ثابت کند که راه حل آن صحیح میباشد تا در شبکه معتبر شود و به رسمیت شناخته شود؛ این نوع از تصمیم گیری را مکانیزم اجماع می‌نامند که تفاوت هایی در انواع این مکانیزم ها وجود دارد که سرعت و هزینه تراکنش ها و همچنین مقیاس پذیری شبکه را تحت تاثیر قرار میدهد.

در شبکه این کاربران (node) هستند که تراکنش ها را تایید و امنیت شبکه را تضمین میکنند. امروز قصد داریم که به طور خلاصه دو مورد از مکانیسم های اجماع را به شما معرفی بکنیم.

مکانیزم اجماع گواه کار

مکانیزم اجماع گواه کار یا POW (proof of work) مکانیسمی است که در بیت کوین از آن استفاده شده است و به این صورت است که با تایید تراکنش ها و حل مسائل ریاضی برای اثبات انجام دادن کار (در واقع ماینر ها مسئله را حل میکنند و دیگر Node ها را قانع میکنند که راه حل آنها درست است) و سپس گرفتن پاداش به اولین ماینری که مسئله را در این بلاک حل کرده است و تایید نهایی تراکنش و ثبت آن در شبکه میباشد؛ و با این روش رمزارز ها ساخته میشوند.

مکانیزم اجماع گواه سهام

مکانیزم اجماع گواه سهام یا POS (proof of stake) مکانیسمی است که به کامپیوتر و node های قوی تر شانس بیشتری برای گرفتن پاداش میدهد و هرچه پول یا سهام شما در شبکه بیشتر باشد از قدرت بهتری در این شبکه برخوردار هستید.

دقیقا چیشد؟!

اگر به زبان ساده تر  بیان کنیم مکانیزم اجماع گواه کار به ماینر در ازای حل مسئله و ساختن بلاک پاداش میدهد ولی در مکانیزم اجماع گواه سهام این خالق بلوک که پول و سهام بیشتری دارد انتخاب میکند که چه اتفاقی رخ بدهد و پاداشی در کار نیست و این کارمزد تراکنش ها است که به node ها تعلق میگیرد.

کلام آخر

بحث در حوزه مکانیزم های اجماع بسیار پیچیده و گسترده میباشد به همین منظور بحث را در همینجا خلاصه میکنیم چراکه لزومی برای اطلاعات بیشتر وجود ندارد.

سوالات خودتون را راجب مکانیزم های اجماع کامنت کنید.

 


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر