NFT چیست؟

همه چیز راجع به NFT

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

NFT

NFT یا همان (Non-Fungible Token) دارایی های دیجتالی میباشند که افراد میتوانند آنها را در کیف پول های خود و بر بستر بلاک چین ذخیره و نگهداری بکنند.

انواع توکن ها

اگر بخواهیم توکن ها را دسته بندی بکنیم میتوانیم به دو دسته مثلی (قابل معاوضه) و توکن های غیر مثلی (غیر قابل معاوضه) تقسیم بندی بکنیم که دسته اول (Fungible) مانند اکثر توکن های موجود در بازار این ویژگی را دارند که این توکن ها باهم تفاوت ندارند؛ برای درک بهتر این موضوع میتوانیم اینگونه بیان بکنیم که شما یک اسکناس ده هزار تومانی در دست دارید؛ حال اگر این اسکناس را به دوست خود قرض بدهید انتظار ندارید که دوباره دقیقا همان اسکانس را پس بگیرید بلکه شما اسکانس دیگری را که هم ارزش با همان اسکانس اولیه میباشد را دریافت خواهید کرذ که میشود همان توکن مثلی؛ حالا تصور کنید که شما گوشی موبایل خود را به دوست خود قرض بدهید این دفعه شما این انتظار را دارید که دقیقا همان گوشی را از دوست خود پس بگیرید به نوعی این دارایی منحصر به فرد و خاص میباشد همانند توکن های غیر مثلی (Non-Fungible Token) که منحصر به فرد بوده و تعداد آنها کم است.

اشتباه نشود!

اشتباه نگیرید! توکن های غیر مثلی لزوما یکتا نبوده و ممکن است از یک توکن غیر مثلی نسخه های دیگری نیز وجود داشته باشد ولی این تعداد بسیار محدود و کمیاب هستند. در صورتی که توکن های مثلی همانند بیت کوین و اتریوم به این شدت محدود و کمیاب نیستند.

انواع NFT

NFT ها  انواع گوناگونی دارند ممکن است یک اثر هنری، یک دامنه سایت، بازی و هر دارایی دیجیتال دیگری نیز باشند؛ حتی این امکان وجود دارد که شما توکن خانه ی خود را که منحصر به فرد است ساخته و به راحتی یک پیام دادن به فروش برسانید هرچند هنوز قانون گذاری های دولتی این توکن ها و این نوع از خرید و فروش را به رسمیت نمیشناسند ولی در آینده ی نزدیک ممکن است کاربرد این NFT ها در جای جای زندگی خود مشاهده بکنیم.

کاربرد های NFT

در واقع کارکرد اصلی NFT ها را میتوانیم اینگونه بیان بکنیم که این فناوری بر بستر بلاک چین این اجازه را به کاربران میدهد تا به راحتی حق مالکیت خود را بر روی دارایی های دیجیتال خود اثبات بکنند و این موضوع برای افراد هنرمندی که از رعایت نشدن قانون حق کپی رایت رنج میبرند، بیسیار خبر خوبی است. هنرمندان به راحتی میتوانند آثار خود را به نمایش بگذارند و بدون واسطه به فروش برسانند.

شما با استفاده از NFT مالک دارایی های دیجیتال شده و میتوانید دست به مبادله و فروش این دارایی ها در بستر بلاک چین و با استفاده از ارزهای دیجیتال بزنید.

مزایای NFT ها

دارای اصالت به این معنی که کالا های تقلبی در این بستر معنی پیدا نمیکنند و یک NFT  دستخوش تغییر نمیشود.

کمیاب NFT ها محدود بوده و این دارایی ها کمیاب و در نتیجه با ارزش میباشند.

قابل خرید و فروش این توکن ها را در بازار ها و حراجی های خاص میتوانید به فروش برسانید و یا کالای مورد نیاز خود را پیدا و تهیه بکنید هرچند ممکن است فروش یک NFT به راحتی یک بیت کوین یا توکن های اتریوم نباشد ولی بر بستر این فضای دیجیتال این امکان برای شما فراهم میباشد.

حق مالکیت شما برای مالک بودن یک NFT و اثبات این مالکیت نیاز به کاره خاصی نبوده و تنها با در دست داشتن آدرس کیف پول شخصی خود این مالکیت را حفظ و این کسی نمیتواند این حق را بزور از شما بگیرد.

منحصر به فرد بودن و قابل تقسیم نشدن این دارایی ها نیز از مزایای این توکن ها میباشند که شما میتوانید به راحتی از یکتا بودن دارایی دیجیتال خود اطمینان حاصل فرمایید و این را بدانید که این توکن ها برعکس توکن های عادی همانند بیت کوین که تا شیش رقم اعشار قابل تقسیم است، قابل تقسیم نیستند.

جایگاه امروز NFT

از موارد استفاده NFT ها امروزه بیشتر میتوانیم به حراجی ها و فروش آثار برای کلکسیونر ها اشاره بکنیم. به طور کلی امروزه هنوز NFT ها به عنوان یک صنعت پر سود شناخته نشده و بیشتر در حوزه سرگرمی و بازی فعالیت دارد.

نتیجه گیری

NFT ها دارایی های دیجیتال یکتا و ارزشمندی هستند که ارزش آنها ممکن از چند سنت تا میلیون ها دلار نسبت به کمیابی آن ها و سلیقه ی افراد خریدار متغییر باشد. شما نیز میتوانید تنها با داشتن یک کیف پول و وارد شدن به پروژه های مختلف که بر بر بستر بلاک چین و به صورت قراردادهای هوشمند میباشند، دست به خرید و فروش کالاهای دیجیتال بشوید؛ ضمنا اگر خود شما تولید کننده محصولات دیجیتال میباشید میتوانید با استفاده از این بستر دست به فروش آثار خود بزنید.

 


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر