تحلیل چیست؟

تحلیل در ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

تحلیل چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال هیچ علم دقیقی برای یادگیری وجود ندارد که بتوان با استفاده از آن به سود قطعی در این بازار رسید. بلکه راهکار هایی همانند تحلیل (analysis) وجود دارد که با استفاده از آنها میتوانیم در تشخیص روند بازار موفق عمل کرده و با استفاده از علم داده و احتمال و بررسی تکنیکال و فاندامنتال بازار دست به معامله های موفقی بزنیم.

انواع تحلیل

تحلیل به صورت کلی بر دو نوع است که آنها عبارت‌اند از: تحلیل تکنیکال (technical analysis) و تحلیل فاندامنتال (Fundamental analysis) البته این نکته را نیز باید اضافه کنیم که علاوه بر این دو یک نوع تحلیل دیگر نیز وجود دارد که معروف به تحلیل سنتیمنتال (Sentimental analysis) یا تحلیل احساس بازار میباشد که در ادامه به آنها میپردازیم.

تحلیگر خوب

یک تحلیل گر خوب کسی است که با استفاده از علم آمار و تحلیل های فاندامنتال(بنیادی) و تکنیکال و همچنین با توجه به احساسات بازار و با ریسک معقول که منجر به خطر افتادن سرمایه خود نشود دست به معامله بزند و این کار را برای مدت طولانی به صورت پایدار انجام بدهد؛ با این روش یک تحلیلگر میتواند پس از گذشت مدتی به یک درآمد پایدار و مطمئن از این بازار دست پیدا بکند و صاحب سود بشود.

تحلیل های فاندامنتال

تحلیل های فاندامنتال یا بنیادی شامل آن قسمت از تحلیل میشود که کاری با نمودار و الگو ها و روند بازار ندارد بلکه به ذات و ارزش دارایی ها توجه میکند یک ارز خاص و یک پروژه را مورد بررسی قرار میدهیم و از وایت پیپر این شرکت گرفته تا برنامه های آتی و پیشرفت های این شرکت و تعداد کاربران فعال و استقبال بازار و خبرهای تازه راجب این پروژه یا حمایت شدن از طرف نهاد یا شخص معروفی که احتمال میدهید با انتشار این خبر ممکن است قیمت این ارز تغییر بکند همه و همگی در بخش تحلیل های فاندامنتال قرار میگیرند؛ به زبان ساده در تحلیل های فاندامنتال ما باید به مانند یک جستجوگر اطلاعات به دنبال تاریخچه و آینده‌ی یک دارایی باشیم و بتوانیم تا میتوانیم از درست و رو به پیشرفت بودن واقعی سهام یک شرکت که ما قصد خریداری توکن آن را داریم مطمئن بشویم.

تحلیل های تکنیکال

تحلیل های تکنیکال همان کار با نمودار و پیشینه‌ی آن میباشد که با استفاده از تاریخچه نمودار، حجم مبادلات، الگو و روند ها و همچنین با استفاده از ابزاری همچون اندیکاتور ها روند ها، الگو ها و … به بررسی نمودار پرداخته و آینده ی روند آن را پیش بینی میکنند. در این روش شما نیاز به یادگیری و آشنایی با انواع الگو ها و نحوه ی تشخیص و کاربردهای آن، دارید. در تحلیل های تکنیکال نیازمند مطالعه و آموزش فراوان هستید که این کار وقت و انرژی زیادی را از شما طلب میکند.

تحلیل های سنتیمنتال

تحلیل های سنتیمنتال یا بررسی احساسات بازار را میتوان آن قسمت از بازار دانست که مربوط به احساسات مردم و اخبار میباشد؛ به عبارت دیگر ممکن است یک دارایی بر اساس تحلیل های فاندامنتال و تکنیکال روند رو به رشدی داشته باشد ولی با گسترش یک شایعه و ایجاد ترس در مردم همه دست به فروش این دارایی در بازار بزنند و اینگونه میشود که حجم مبادلات این سهم به شدت کاهش یافته و ممکن است بر خلاف واقعیت دچار افت قیمتی بشود و تسلط (dominance) خود بر بازار را از دست بدهد که این موضوع تنها به احساس بازار و هیجانی عمل کردن معامله گران میباشد؛ قابل ذکر است که ممکن است در کوتاه مدت این از ارزش این دارایی کاسته شود ولی این روند دوباره به مسیر اصلی خود باز میگردد و آن چیزی که شایسته است اتفاق میوفتد.

دوره زمانی

به صورت کلی تحلیل های بازار را میتوانیم در دو دسته کوتاه و بلند مدت نیز قرار بدهیم، به این صورت که ما با استفاده از سه روش تحلیل میتوانیم به صورت کوتاه مدت و برای معاملات کوتاه مدت که به نوسان گیری نیز معروف است به بررسی نمودار بپردازم و همچنین میتوانیم نگاه بلند مدت به این دارایی ها و تحلیل هایمان داشته باشیم که معروف به هولد (hold) کردن نیز میباشد. البته به صورت کلی تحلیل های فاندامنتال و بنیادی نگاه بلند و تحلیل های تکنیکال و سنتیمنتال نگاه کوتاه مدت به بازار دارند.

کلام آخر

حال اگر بخواهیم سه نوع تحلیل را به صورت خلاصه بیان بکنیم میتوانیم اینگونه در نظر بگیریم که: تحلیل های فاندامنتال همان بررسی ذات یک سهم و دارایی میباشد، تحلیل تکنیکال به بررسی نمودار و الگوهای روند میپردازد و تحلیل های سنتیمنتال به بررسی حجم مبادلات و ترس یا طمع بازار نسبت به یک دارایی میپردازد.

اگر سوالی راجع به انواع تحلیل و ترفند ها و ابزار های این بازار دارید میتوانید زیره همین پست برایمان کامنت بکنید.

و اگر علاقمند به یادگیری انواع تحلیل ها و کار با اندیکاتور ها و الگو های روند هستید، میتوانید از مقالات تیم ما در حوزه تحلیل استفده بکنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تحلیل فاندامنتال

بیشتر بخوانید: آموزش تحلیل سنتیمنتال

بیشتر بخوانید: آموزش تحلیل تکنیکال


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر