معرفی تزوس

تزوس چیست؟

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

این مطلب در تاریخ 1400/04/26 بروزرسانی شده است.

تزوس

کتلین و آرتور برایتمن (Kathleen & Arthur Breitman) یک زوج موفق در سال 2017 شروع به ساختن پروژه تزوس(tezos) که شامل بلاک چین تزوس و کوین آن میباشد کردند. ارزدیجیتال تزوس با نماد اختصاری XTZ میباشد.

کوین تزوس

رمز ارز تزوس در سال 2017 با ارزشی حدود یک دلار عرضه شد و این کوین در اوج قیمتی خود توانسته ارزش 10.56 دلار را نیز تجربه بکند و هم اکنون نیز ارزشی در حدود 2.43 دلار دارد و در رتبه‌ی 42 بازار قرار دارد.

بلاک چین

فناوری بلاک چین تزوس بسیار قوی بوده و توانایی رقابت با بلاک چین هایی نظیر اتریوم یا نئو را نیز دارد و تنها نیاز به استقبال بیشتری توسط کاربران دارد. در این شبکه از فناوری اثبات سهام لیکوید استفاده میشود که ترکیبی از دو مکانیزم اثبات سهام (POS) و اثبات سهام نمایندگی (dPOS) میباشد. که این فناوری به کاربران شبکه این اجازه را میدهد که اگر به مقدار 10هزار واحد از کوین XTZ را دارا هستند به یک اثبات کننده کامل (بیکر) تبدیل شوند و پاداش دریافت کنند و اگر این مقدار از واحد های تزوس را دارا نیستند میتوانند کوین های خود را واگذار کنند و سود دریافت کنند قابل ذکر است که این مقدار از واحد های تزوس ممکن است هزینه های زیادی را در پی داشته باشد ضمنا ممکن است بیکر ها یا همان اثبات کنندگان کامل که حداقل دارایی 10 هزار واحدی از تزوس را دارا هستند برای جذب سرمایه کاربران دیگر محدوده تعیین کرده باشند.

خود اصلاح گری

از ویژگی ها مثبت این شبکه میتوانیم به خود اصلاح گر بودن شبکه آن اشاره بکنیم به این صورت که در این بلاک چین به کاربران اجازه داده میشود با مکانیزم تصمیم گیری اجماع و رای گیری اصلاحاتی را در شبکه به وجود بیاورند و بدون نیاز به انجام سافت یا هارد فورک این تغییرات در شبکه اعمال میشوند و همانطور که میدانید این قابلیت برای این شبکه در هزینه های گزاف فورک برای این بلاک چین جلوگیری میکند و با فناوری خود اصلاح گری صرفه جویی های زیادی انجام میشود. هرچند اگر درصدی از جامعه خواستار انجام فورک در این شبکه باشند این فورک اتفاق میوفتد ولی ان بلاک چین میتواند بدون انجام فورک در مدت های طولانی به اصلاحات خود بپردازد و شبکه را به جلو ببرد.

قرادادهای هوشمند

قرارداد های هوشمند در این شبکه جزو دیگری از نکات مثبت این بلاک چین به حساب می‌آیند؛ زبان برنامه نویسی این قرارداد ها مایکلسون (Michelson) بوده که یک زبان برنامه نویسی با تورینگ کامل میباشد و سطح پیچیدگی آن همانند دیگر زبان های برنامه نویسی میباشد. قراردادهای هوشمند در این شبکه از فرآیند خود اصلاح گری بهره میبرند که یک سری از باگ ها و مشکلات قراردادها را تشخیص میدهد و این فناوری را مدیون زبان برنامه نویسی این شبکه باید دانست؛ شبکه هایی نظیر اتریوم به دنبال پیاده سازی این فناوری در شبکه های خود میباشند تا از ریسک خطرات احتمالی را در صورت بروز مشکل کاهش بدهند.

ابتکارهای این شبکه

از نوآوری های شبکه تزوس میتوانیم به سیستم آموزشی آن اشاره بکنیم که برای تشویق کاربران و توسعه دهنگان این شبکه برای هزینه های آموزش مقادیر قابل توجهی را در نظر گرفته است و ضمنا با همکاری با دانشگاه ها به دنبال برگزاری آموزش های آنلاین راجب این پلتفرم میباشد.

تاریخچه

در ابتدای شروع به کار تزوس و برگزرای ICO  آن حدود 232 میلیون دلار سرمایه اولیه جذب شد که به دلایل مشکلات قانونی و اختلافاتی که بین هیات مدیره و بنیان گذاران این شبکه به وجود آمد در همان ابتدا شبکه به دو فورک تقسیم شد و باعث برکناری مدیران این شبکه شد ولی در آینده ای نزدیک این شبکه دوباره به حالت قبل برگشت و مانع قانونی را پشت سر گذاشت ولی همچنان این ترس در کاربران وجود دارد که در صورت بروز مشکلات دوباره چه بر سر این شبکه خواهد آمد؟

نتیجه گیری

رمزارز تزوس با  دارا بودن بلاک چین قوی با فناوری بالا و همچنین قابلیت خوداصلاح گری که اجازه فعالیت طولانی مدت به این شبکه بدون نیاز به ایجاد فورک را میدهد؛ میتواند گزینه مناسبی با آینده ای روشن برای سرمایه گذاری و همچنین شرکت در پروسه ماینینگ آن باشد.


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر