معرفی استیبل کوین ها

معرفی استیبل کوین ها

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

استیبل کوین ها

زمانی که از ارزهای دیجیتال نام برده میشود اولین چیزی که به ذهن میرسد نوسانات شدید این بازار و تغییرات قیمتی زیاد آنهاست از همین رو استیبل کوین ها روی کار آمدند تا بتوانند این نوسانات را کاهش بدهند و از انها به عنوان وسیله ای برای خرید و فروش و مبادله استفاده بشود.

منابع آنها

استیبل کوین ها پشتوانه‌هایی به عنوان دارایی ثابت دارند که این دارایی میتواند طلا، کالای فیزیکی و یا ارزهای فیزیکی باشد که بتوان برای آنها ارزش تایین کرد. این کوین ها معمولا توسط اشخاص معرفی نمیشوند بلکه توسط یک شرکت یا نهاد با پشتوانه قوی که بتواند از این کوین ها را پشتیبانی کند ساخته میشوند، این استیبل کوین ها مبادلات را برای کابران بسیار آسان تر کردند.

کاربرد ها

به زبان ساده تر استیبل کوین ها همانند پلی بین ارزهای فیزیکی و ارزهای دیجیتال میباشند؛ بیت کوین که به عنوان پادشاه رمزارزها ها شناخته میشود ولی هنوز وارد زندگی روزمره ماها نشده است آن هم به دلیل نوسانات شدید قیمتی میباشد که این رمزارز دارا میباشد به همین دلیل است که مردم در کاراهای خود کمتر علاقه‌ای به استفاده از بیت‌کوین نشان داده‌اند و این امر طبیعی است چراکه ترجیح بر این میباشد که برای استفاده از یک ارز در کارای روزمره باثبات بودن آن حائز اهمیت میباشد.

مزیت ها

از مزیت های استیبل کوین ها میتوان به کم بودن هزینه تراکنش ها، معاملات آسان، سریع و ایمن؛ با ثبات بودن، استفاده از شبکه بلاک‌چین و کاربرد داشتن در قراردادهای هوشمند نام برد.

معایب ها

از معایب این کوین ها میتوان به متمرکز بودن آنها، نیازمند بودن به یک نهاد پشتوانه و بازدهی کم در سودآوری به هنگام سرمایه گذاری اشاره کرد.

دسته بندی

اگر بخواهیم استیبل کوین ها را دسته بندی بکنیم میتوانیم بر اساس پشتوانه آنها به چهار دسته تقسیم کنیم که عبارت‌انداز:

  • با پشتوانه کالا
  • با پشتوانه رمزارز
  • با پشتوانه ارزهای فیزیکی
  • بدون پشتوانه

حال هر کدام از دسته ها را به اختصار توضیح میدهیم و مزایا و معایب آنها را مشخص میکنیم.

استیبل کوین های با پشتوانه کالا به این صورت میباشند که توسط یک کالا حمایت میشوند و در قبال این کالاها میتوان پول دریافت کرد؛ اکثرا این نوع از کالاها فلزات گرانبها همانند طلا میباشند که ارزش خوبی دارند و ارز خود را نیز حفظ میکنند و کوینی با پشتوانه طلا به این معنی میباشد که مقدار مشخصی از این استیبل کوین برابر مقدار مشخصی از طلا میباشد به عنوان مثال هر یک عدد برابر ارزش یک گرم طلا میباشد. از مزایای این نوع کوین ها ثبات بسیار خوب قیمتی و داشتن پشتوانه واقعی و ملموس اشاره کرد. شما برای تهیه این نوع از کوین ها ابتدا باید مقداری که مد نظرتون هست را با پول فیزیکی طلا تهیه کنید سپس طلاهای خود را با این نو از کوین مبادله کنید که شاید این روش از معامله با اشتباهات زیادی مواجه شود ولی با صدور کارت دیجیتالی از این اشتباهات اجتناب میشود.

استیبل کوین های با پشتوانه رمزارز ها توسط رمزارزهای دیگر همانند بیت‌کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) میباشد. البته این پشتیبانی به تنهایی صورت نمیگیرد بلکه یک استیبل کوین دارای چند ارز دیجیتال به عنوان پشتوانه میباشد و به یک رمزارز خاص اکتفا نمیکنند هرچند این نوع از استیبل کوین ها در مقایسه با انواع دیگر از این کوین ها باز هم دارای ثبات کمتری میباشند؛ همچنین این نوع از استیبل کوین ها رابط کاربری آسان تر و شفاف تری دارند.

استیبل کوین های با پشتوانه ارزهای فیزیکی که رایج ترین نوع در این کوین ها به شمار می‌آیند از اعتماد و مقبولیت بیشتری بین مردم بهره میبرند چراکه این کوین ها توسط پول ملی دولت ها حمایت میشوند و به طور مثال یک عدد از این کوین معادل یک دلار آمریکا میباشد به همین دلیل است که رایج تر و مقبول تر بین مردم میباشند. این نوع از استیبل کوین ها باثبات تر ساده تر و معتمد تر میباشند ولی مسئله‌ای که وجود دارد تمرکز زیاد این کوین ها باعث شده است که در معرض خطر ورشکستگی و رکود اقتصادی باشند.

استیبل کوین های بدون پشتوانه به این صورت میباشند که بر اساس تصمیم گیری های جمعی دست به عرضه یا توقف عرضه کوین را میدهند تا بتوانند قیمت آن را ثابت نگه دارند و اکثرا سعی میکنند قیمت این کوین ها  را در حدود یک دلار ثابت نگه دارند و همانند سیستم بانک مرکزی که برای مدیریت قیمت دست به چاپ اسکناس میزد این نوع از استیبل کوین ها نیز از این نوع سیاست ها استفاده میکنند.

معروف ترین ها

از استیبل کوین های معروف میتوانیم به تتر، یو‌اس‌دی‌ کوین، لیبرا و دیا اشاره کنیم که به ترتیب تتر و یو‌اس‌دی کوین با پشتوانه دلار آمریکا و لیبرا با پشتوانه ارزهای فیات و در نهایت دیا با پشتوانه طلا میباشد.

نتیجه گیری

استیبل کوین ها برای اعتماد هرچه بیشتر مردم و سهولت کارها و مسائلی از این دست ساخته و انتشار یافته‌اند ولی مشکل اصلی در اعتمادسازی این کوین ها میباشد زیراکه هرچقدر هم که پشتوانه قوی داشته باشند باز هم باید اعتماد سازی کامل انجام دهند. استیبل کوین ها برای سرمایه گذاری مناسب نبوده بلکه بیشتر برای کاربرد های آنها مورد استقبال قرار میگیرند.


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر