کانال قیمتی چیست؟

تحلیل تکنیکال 5 (کانال قیمتی)

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

کانال قیمتی

گاهی اوقات قیمت بین دوتا روند موازی قرار میگیرد و در آن بازه نوسان میکند، به این خطوط موازی کانال قیمتی و یا به اختصار کانال گفته میشود. پس زمانی که از تکنیک روند استفاده میکنید میتوانید از کانال نیز استفاده بکنید.

رسم کانال

رسم کردن این کانال کاره ساده ای بوده نیاز به مهارت بالایی ندارد کافی است دوتا خط روند موازی رسم کنید. همانطور که میدانید برای رسم خطوط روند به سه نقطه نیاز داریم.

اعتبار کانال

مواردی که گفتیم باعث اعتبار خطوط روند میشوند در کانال قیمتی نیز تاثیر دارند؛ هرچه طول مدت کانال طولانی تر باشد، هرچه تعداد دفعات برخورد با خطوط کانال بیشتر باشد، اعتبار بیشتری به کانال قیمتی خواهند داد.

کانال های صعودی

در کانال های صعودی اگر شاهد شکسته شدن خط بالایی باشیم به معنی ادامه دادن شدید روند میباشد ولی اگر شاهد شکسته شدن خطوط پایینی باشیم به معنی ایجاد تغییر های مهمی در روند خواهد شد.

هرگاه نمودار در کانال های صعودی در رسیدن به خط بالایی ناتوان شد به معنی آن میباشد که به زودی خط پایینی خواهد شکست و ممکن است روند تغییر کند.

کانال های نزولی

همچنین در کانال های نزولی اگر قیمت در رسیدن به خط پایینی ناتوان بود به این معنی است که روند در حال تغییر است و قیمت بزودی خط بالایی را خواهد شکست.

و همچنین اگر قیمت در رسیدن به خط بالایی ناتوان ماند به معنی ادامه شدید روند نزولی خواهد بود.

ناتوانی کانال

به صورت کلی قیمت هر گاه در رسیدن به خطوط بالایی و پایینی ناتوان ماند به معنی تغییراتی در نمودار میباشد که در هر مورد متفاوت است و باید معامله گران دقت لازم را داشته در این مواقع داشته باشند.

شکسته شدن کانال

هرگاه خطوط کانال شکسته شود افت یا رشد قیمت در ابتدا تقریبا به اندازه ی عرض کانال خواهد بود، به این معنی که در همان مطحله اول قیمت اگر روند نزولی را به امید رشد شکسته است به اندازه عرض کانال صعود خواهد کرد و سپس روند خود را که ممکن است صعودی یا نزولی باشد، ادامه میدهد.

کلام آخر 

کانال های قیمتی تفاوت چندانی با خطوط روند نداشته و تقریبا یکسان هستند، هدف از معرفی کانال قیمتی در اینجا نیز همین نزدیکی و کاربرد این کانال ها در شکل گیری الگو ها میباشد. در ادامه کاربرد های بیشتری از کانال ها را خواهیم داشت.

مطالعه مقاله بعدی آموزش قدم به قدم تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال: الگوهای قیمتی

همچنین بخوانید: تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

بیشتر بخوانید: همه چیز راجع به تحلیل ارزهای دیجیتال

سوالات و نظرات خود را برای ما زیر همین پست کامنت کنید.


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر