الگوی دوقلو چیست؟

تحلیل تکنیکال 11 (الگوی دوقلو)

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

الگوی دوقلو

الگوی دوقلو از نوع الگو های بازگشتی بوده که در کف ها و سقف های نمودار های قیمتی شکل میگیرد و شامل دو کف یا دوتا سقف هستند؛ الگو های دوقلو به طور کلی به دو دسته کف دوقلو و سقف دو قلو تقسیم میشوند که هر کدام از آنها با توجه به شکل نموداری به چهار دسته تقسیم بندی میشوند.

در زیر به تشریح هرکدام از انواع الگو های دوقلو میپردازیم:

الگوی کف دو قلو

در این نوع از الگو که در انتهای یک روند نزولی تشکیل میشود و روند را از نزولی به صعودی بازگشت میدهد دارای دو کف قیمتی میباشد که بهتر است فاصله های این دوتا کف کمتر از 5% باشد تا از اعتبار بیشتری برخوردار باشد و همچنین فواصل پایین این دوتا کف تا خط گردن باید بیشتر از 10% باشد.

این الگو با توجه به شکل آن به چهار دسته تقسیم میشود که عبارت اند از:

  • الگوی کف دوقلوی آدم-آدم
  • الگوی کف دوقلوی آدم-حوا
  • الگوی کف دوقلوی حوا-آدم
  • الگوی کف دوقلوی حوا-حوا

آدم و حوا

منظور از الگوی آدم به این معنی میباشد که این کف ها تیز بوده و شکل V به خود میگیرند و منظور از الگوی حوا به این معنی است که این الگو عریض تر بوده و شکل U به خود میگیرد. این دسته بندی ها تفاوتی در کاربرد الگو ایجاد نکرده و تنها تشخیص آنها را برای ما آسان میکند.

هدف الگو

هدف الگو کف دوقلو که در 60% از مواقع به آن میرسد به اندازه ی فاصله پایین ترین نقطه الگو تا خط گردن بعد از شکست الگو میباشد. و همچنین درصد خطای آن تنها 5% درصد است که این عدد خوبی به شمار میرود اما در رابطه با رسیدن به هدف الگو بیشتر دقت خود را روی مقاومت ها و حمایت های نمودار بگذارید زیراکه اهداف این الگو به خوبی تعیین نمیشوند و بهتر است مقاومت و حمایت های نمودار را مد نظر خود قرار بدهید.

در زیر میتوانید یک نمونه از الگوی کف دوقلو را مشاهده کنید:

الگوی کف دوقلو چیست؟

همه چیز راجع به الگوی کف دوقلو و کاربرد هایش و ویژگی آن

الگوی سقف دوقلو

این الگو که در انتهای روند های صعودی تشکیل میشود و بازگشتی به حساب می آید البته این الگو در 40% از مواقع نیز برای اصلاح روند های نزولی نیز در نمودرا قیمت ظاهر میشود. این الگو نیز همانند الگوی کف دوقلو باید فاصله ای بیشتر از 10% را از سقف های قیمتی تا خط گردن را داشته و همچنین فاصله ی دو سقف از هم نیز کمتر از 5% را داشته باشند تا یک الگوی سقف دوقلو بشمار بروند.

این الگو را نیز به چهار دسته میتوانیم تقسیم بندی کنیم که عبارت اند از:

  • الگوی سقف دوقلوی آدم-آدم
  • الگوی سقف دوقلوی آدم-حوا
  • الگوی سقف دوقلوی حوا-آدم
  • الگوی سقف دوقلوی حوا-حوا

در بالا به توضیح هر کدام از این الگو ها پرداخته ایم، در الگوی سقف دوقلو هم تفاوتی ندارد.

درصد خطا

درصد خطای 9% این الگو قابل قبول بوده ولی رسیدن به هدف الگو تنها در 40% از مواقع میسر میشود که این عدد برای تحلیل گران عدده مناسبی نبوده به همین دلیل برای تعیین هدف این الگو به حمایت ها و مقاومت های نمودار توجه کنید تا بتوانید معاملات مطمئن تری داشته باشید.

اعتبار الگوهای دوقلو

طبق معمول برای پیدا کردن اعتبار الگو از حجم مبادلات نیز استفاده میکنیم، و در این نوع از الگو نیز هرچه در طی روند الگو شاهد کاهش حجم باشیم الگوی ما از اعتبار بیشتری برخوردار است ضمن اینکه در این نوع از الگو های دوقلو اگر به طور ویژه قله ی دوم حجم کمتری از قله ی اول داشته باشد اعتبار بیشتری میگیرد.

در زیر میتوانید یک نمونه از الگوی سقف دوقلو را مشاهده کنید:

الگوی سقف دوقلو چیست؟

همه چیز راجع به الگوی سقف دوقلو و کاربرد هایش و ویژگی آن

کلام آخر 

این الگو از الگوهای محبوب بین معامله گران میباشد هرچند که دارای احتمال پایینی در رسیدن به هدف خود میباشد ولی الگوی قوی به حساب می آید

مطالعه مقاله بعدی آموزش قدم به قدم تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال: اندیکاتور ها

همچنین بخوانید: تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

بیشتر بخوانید: همه چیز راجع به تحلیل ارزهای دیجیتال

سوالات و نظرات خود را برای ما زیر همین پست کامنت کنید


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر