اسکم چیست؟

اسکم چیست؟

پکیج آموزشی صرافی کوینکس

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

پکیج آموزشی ارزهای دیجیتال

اسکم چیست؟

امروز در بازار ارزهای دیجیتال پروژه های بیشماری با توکن های مختص به خود پا به این عرصه گذاشته اند که از میان آنها پروژه هایی که کلاهبرداری یا به اصطلاح اسکم (scam) هستند نیز وجود دارند.

توکن هات داگ

هات داگ توکن (Hotdog token) یا Hotdog swap یک پروژه دیفای (Defi) میباشد که توکن آن بر روی صرافی غیرمتمرکز پنکک سواپ نیز لیست شده است. این توکن ها با شعار کمک در صنعت غذا و تغذیه شروع به کار کرده است که تیم توسعه  دهنده آن شناخته شده نمیباشند و اطلاعات دقیقی از آنها در دسترس نیست.

توکن هات داگ در تاریخ 22 آپریل 2021 عرضه شده است، این توکن در همان ساعات اولیه با افت 99% درصدی قیمت روبرو شد که باعث ریزش و سوخت شدن آن توکن شد. این نوع از پروژه های Defi  کلاه برداری بوده و به نام طرح های پانزی یا همانند آنها شناخته میشوند.

طرح های پانزی

طرح های پانزی نوعی از کلاه برداری میباشند که در ابتدا به سرمایه گذاران وعده سود های نجومی داده میشود و به این وسیله جذب سرمایه گذار میکنند و طراح های پانزی سود های سرمایه گذاران اولیه را با پول های سرمایه گذاران جدید میدهند و با راه انداختن بازی با پول های سرمایه گذاران در نهایت با پول های سرمایه گذاران متواری میشوند.

بیت کانکت

پروژه دیگری مانند بیت کانکت (Bitconnect) که در سال 2017 قیمتی بالای 500 دلار داشت بعد از شناسایی شدن به عنوان یک طرح پانزی و فروپاشیدن آن قیمت این توکن در چند ساعت از حدود 400 دلار به 1 دلار رسید و هم اکنون نیز به عنوان یک توکن مرده به حساب می آید.

تنوع سرمایه

یکی از کار هایی که شما به عنوان سرمایه گذار میتوانید انجام بدهید تا در دام پروژه های اسکم نیوفتاده و سرمایه خود را از دست ندهید سرمایه گذاری بر روی چند طرح به طور همزمان میباشد، به قول  معروف نباید تمام پول های خود را در یک جیب بگذارید!

کلام آخر

در دنیای رمزارز ها با توجه به اینکه پروژه ها غیرمتمرکز بوده باید با چشم باز دست به سرمایه گذاری و خرید توکن های مختلف بزنیم و مراقب طرح های پانزی و پلتفرم های کلاهبرداری نیز باشیم تا دچار این نوع از فعالیت های اسکم نشویم.


افزایش فالوور ، افزایش لایک ، افزایش کامنت ، افزایش بازدید
آموزش فارکس ، آموزش باینری آپشن

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر